Co to jest sztukateria? Przydatne informacje

Sztukateria to forma dekoracji, przytwierdzanych do ścian i sufitów, które w oryginalny sposób zmienią wygląd każdego pomieszczenia. Zastosowanie sztukaterii umożliwi również wykończenie naszego wnętrza w stylu, jaki tylko sobie wymarzymy. Pierwotnie sztukateria była tworzona jako dekoracje z gipsu, jednak obecnie wykorzystuje się materiały, które są znacznie łatwiejsze w montażu.

Jaką sztukaterię wybrać?

Sztukaterię możemy pogrupować ze względu na wiele właściwości, jednak główny i najczęściej występujący podział, jaki wyróżniamy to podział na sztukaterię wewnętrzną i elewacyjną.

Sztukateria wewnętrzna

W skład sztukaterii wewnętrznej wchodzą głównie listwy naścienne, przysufitowe przypodłogowe, karniszowe jak i również kolumny, nisze, wsporniki. Wszystkie te elementy dodają pomieszczeniom stylu, umożliwiając jednocześnie ukrycie nierówności ścian, schowanie okablowania bądź rur. Różnorodność wzorów listew dekoracyjnych i reszty elementów sprawi, że nasze wnętrze będzie niepowtarzalne i z charakterem.

Sztukateria elewacyjna

Oryginalna aranżacja domu z zewnątrz może stanowić nie lada wyzwanie. Poprzez wykorzystanie sztukaterii elewacyjnej możemy mieć pewność, ze nasz budynek zyska odświeżony i niepowtarzalny wygląd. Zastosowanie listew elewacyjnych, gzymsów, sztukaterii okiennej lub kolumn architektonicznych pozwali na odświeżenie elewacji domu i nadanie jej niepowtarzalnej elegancji.

Jaki materiał sztukaterii jest najbardziej odpowiedni?

Sztukateria jest popularną formą zdobienia już od dawna, a swój największy rozkwit zawdzięcza czasom renesansu. Dawniej do jej tworzenia używano głównie gipsu. Charakteryzuje się on wytrzymałością, jednak z powodu swojej dość ciężkiej wagi wymaga doświadczenia i fachowej ręki w trakcie montażu.

Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się sztukateria wykonana z lekkiego styropianowego materiału. Dzięki warstwom z elastycznych klejów elewacyjnych i zanurzonej w nich siatki z włókna szklanego uzyskuje ona twardość, wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Sztukateria ze styropianu jest głównie w kolorze białym, jednak może zostać pomalowane na różne kolory, tak aby idealnie dostosować się do stylu wnętrza.

Czym malować sztukaterię styropianową?

W przypadku, gdy chcesz dostosować sztukaterię do swojego wnętrza, możesz ją przemalować na inny kolor. Nie musisz do tego używać żadnych specjalnych produktów. Idealnie sprawdzi się zwykła farba do ścian. Ważne jest, aby unikać farb rozpuszczalnikowych, gdyż mogą uszkodzić polistyrenową powłokę malowanej sztukaterii.

Malowanie najbezpieczniej będzie przeprowadzić po jej montażu, jednak nie bezpośrednio po przyklejeniu. Musimy mieć pewność, że klej został odpowiednio utwardzony. Podczas malowania przed montażem istnieje możliwość, że farba do sztukaterii przenikając pod detale, utrudniłaby jej późniejsze idealne przyklejenie.

Sztukateria – piękno architektury, kunszt i funkcjonalność

Sztukateria to niezwykła sztuka, która łączy funkcjonalność i estetykę. W przypadku tak wyszukanej formy dekoracji warto zaufać profesjonalnym rozwiązaniom i skorzystać z usług odpowiedniej firmy. GrodGzyms oferuje wysokiej jakości sztukaterie oraz fachowe doradztwo. Dzięki nim nasze budynki mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki, emanując wyjątkowym stylem i elegancją.