Sztukateria o produkcie

Sztukateria elewacyjna. Bazę naszego produktu stanowi styropian nadający lekkość. Odporność na czynniki zewnętrzne, wytrzymałość i twardość gwarantują kolejne warstwy z elastycznych klejów elewacyjnych i zatopionej w nich siatki z włókna szklanego.

 

Poradnik mocowania gzymsów elewacyjnych:


Mierzenie / Przycinanie

∎ Miejsce mocowania gzymsów zaznaczyć na podłożu.

∎ Gzymsy precyzyjnie przyciąć najlepiej piłą-ukośnicą.


Zamocowanie / Przyklejanie

∎ Gzymsy przykleja się do równego i suchego, pozbawionego kurzu i tłuszczu podłoża, za pomocą dostępnych na rynku klejów do styropianu.

∎ Najlepszy efekt mocowania uzyskuje się poprzez klejenie metodą pasmowo-punktową, jedynie przy płaskich powierzchniach zalecane jest nakładanie ciągłej warstwy kleju zębatą pacą. Gzymsy wmasować- !!!nie wstukiwać!!!.


Połączenia gzymsów

∎ Gzymsy elewacyjne mają powierzchnię o fakturze kamienia naturalnego. Styki elementów mogą być wykończone jako połączenia widoczne – fugowane lub połączenia niewidoczne bezfugowo.

∎ Krawędzie na stykach należy lekko wyrównać papierem ściernym.

∎ Nałożyć klej na całą powierzchnię krawędzi czołowych poszczególnych elementów, a następnie dokładnie i równo je połączyć.

∎ Nadmiar kleju usunąć, a styki wyrównać wilgotnym pędzlem tak, by pozostała widoczna fuga.

∎ Gdy chcemy uzyskać połączenie "bezszwowe" gzymsów, należy na stykach najpierw pozostawić nadmiar kleju do wyschnięcia, a następnie zetrzeć go papierem ściernym. Występujące później ewentualnie mikropęknięcia na stykach nie są wadą technologiczną i nie są podstawą do zgłaszania reklamacji.


Ościeża

∎ Aby uzyskać przy ościeżach dokładny kąt, profil ramowy należy zamocować z 2-3 mm wstępem.

∎ W ten sposób można powierzchnię ościeży zaszpachlować /należy uzyc siatki zbrojącej/ równo z krawędzią profilu.


⇒ Warstwa wierzchnia / powłoka malarska

∎ Po związaniu powierzchni gzymsów z podłożem, wyprawieniu połączeń i zagruntowaniu powierzchni można przystąpić do malowania za pomocą wałka lub pędzla. Najlepiej farbami elastycznymi - elewacyjnymi.


⇒ Inne wskazówki dotyczące wykonawstwa

∎ Profile gzymsów kondygnacyjnych, które są swobodnie mocowane do powierzchni, należy uszczelnić, aby zapobiec wnikaniu wody. Dobrze sprawdzają się osłony np. z blachy.

∎ Powierzchnie poziome gzymsów podparapetowych należy przykryć okładziną (np. z kamienia lub z blachy).


⇒ Listwy wspornikowe

∎ Profile gzymsów o dużych wymiarach dodatkowo mocuje się mechanicznie, używając listew wspornikowych. Jeżeli gzyms jest mocowany na płytach z wełny lub ze styropianu należy zwiększyć ilość kołkowania płyty.

∎ Górną krawędź listwy wspornikowej należy dokładnie zaznaczyć na podłożu, listwę przykleić odpowiednim klejem. Listwy mocuje się dodatkowo montażowymi kołkami w ścianie nośnej w odstępie ok. 30-40 cm.

∎ Wywiercić i wyfrezować otwór, tak aby kołnierz kołka był umieszczony równo z powierzchnią.

∎ Następnie na profil gzymsu nałożyć klej i docisnąć do listwy.


Polecane przykładowe materiały do wykończenia:

A) farby:

1. Caparol Fibrosil – farba gruntująca

2. Caparol PermaSilan – farba wykańczająca