Ozdobne obramowanie drzwi, które mamy okazję coraz częściej podziwiać w naszym sąsiedztwie to sztukateria drzwiowa. Jej podstawowym zadaniem jest eleganckie wykończenie otworu drzwiowego, a zarazem podkreślenie oryginalnego stylu i charakteru budynku. Sztukateria na drzwi na ogół idzie w parze ze sztukaterią okienną, stanowiąc harmonijny element dekoru elewacji zewnętrznej. Te same listwy dekoracyjne możemy zastosować wokół drzwi wewnątrz, co przekłada się na szerokie możliwości realizacji projektów wnętrzarskich w obiektach mieszkalnych i komercyjnych.

Sztukateria drzwiowa GrodGzyms

Jako firma wyspecjalizowana w produkcji wysokiej jakości sztukaterii dostarczamy kompozycje na drzwi stworzone z myślą o estetyce i łatwości użytkowania. Nasze wyroby znajdują zastosowanie w dekorze domów i nieruchomości wykończonych w stylu klasycznym. Szeroki wachlarz dostępnych wzorów sztukaterii drzwiowej oferuje bardzo dużą swobodę wyboru listew i elementów wykończeniowych adekwatnie do indywidualnych upodobań inwestora.

Kompozycje tworzymy w oparciu o idealnie dopasowane do siebie elementy. Poszczególne detale są spójne pod względem struktury, kształtu, kompozycji oraz rozmiaru. Wykonaliśmy je z lekkiego styropianu i utwierdziliśmy przy pomocy dedykowanych klejów elewacyjnych i zatopionej w nich siatki z włókna szklanego. Dzięki temu ztukateria nad drzwiami pozostaje lekka i łatwa w montażu, jednocześnie zapewniając bezkonkurencyjną trwałość i odporność na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Jak stworzyć ozdobne obramowanie drzwi?

W zależności od indywidualnych preferencji oraz wybranego modelu listew, sztukateria na drzwi może obejmować:

  • gzyms zewnętrzny
  • wsporniki elewacyjne
  • listwy elewacyjne
  • zwornik elewacyjny

Tradycyjnie zwornik stanowi koniec łuku lub niektórych typów sklepienia. Zwornik elewacyjny w sztukaterii drzwiowej pełni funkcję stricte dekoracyjną. Mocuje się go w centralnej części gzymsu nad drzwiami. Nie jest on elementem obowiązkowym, podobnie jak wsporniki, które wspierają gzyms po obu stronach otworu drzwiowego i łączą się z listami elewacyjnymi. Uproszczony wariant ozdobnego obramowania drzwi może się składać wyłącznie z gzymsu i listew.