Sztukateria w małych przestrzeniach: jak optycznie powiększyć wnętrze?

Rynek nieruchomości od lat zmienia swoje oblicze, a jednym z dominujących trendów w ostatniej dekadzie jest zwiększająca się popularność małych mieszkań lub mieszkań o nietypowych kształtach i rozmieszczeniu pomieszczeń. Wraz ze wzrostem cen metra kwadratowego, coraz więcej deweloperów decyduje się na budowę niewielkich lokali, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Rynek nieruchomości od lat zmienia swoje oblicze, a jednym z dominujących trendów w ostatniej dekadzie jest zwiększająca się popularność małych mieszkań lub mieszkań o nietypowych kształtach i rozmieszczeniu pomieszczeń. Wraz ze wzrostem cen metra kwadratowego, coraz więcej deweloperów decyduje się na budowę niewielkich lokali, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Co zrobić, aby zakupiony metraż wydawał się większy, mniej przytłaczający? Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie sztukaterii. Coraz częściej jest stosowana nie tylko jako element dekoracyjny. Warto zatem zapoznać się z możliwościami, jakie daje wykorzystanie sztukaterii ściennej do powiększenia wizualnie mieszkania.

Optyczne wydłużenie ścian

Optyczne wydłużenie ścian za pomocą sztukaterii jest świetnym trikiem projektowania wnętrz, szczególnie w przypadku kawalerek lub małych pomieszczeń, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Taki efekt można uzyskać poprzez użycie listew sztukaterii ułożonych w wąskie i wysokie ramy, tworząc wrażenie wydłużenia ścian. Dodatkowo efekt ten można podkreślić poprzez dodanie luster wewnątrz ram sztukaterii, które będą odbijać światło i sprawiają, że pomieszczenie wyda się większe. Lustra najlepiej zawiesić naprzeciwko okien, dzięki czemu pomieszczenie będzie jeszcze bardziej doświetlone i uzyska efekt głębi. Zastosowanie odpowiednich kolorów w pionowych pasach sztukaterii również może wydłużyć optycznie ściany, tworząc wrażenie większej przestrzeni. Użycie jasnych kolorów wewnątrz konstrukcji z listew dodatkowo rozjaśni pomieszczenie. Dzięki odpowiedniemu dobraniu wzorów i kolorów sztukaterii można uzyskać interesujące efekty wizualne, które sprawią, że nawet najmniejsze pomieszczenia będą wydawały się bardziej przestronne i eleganckie. Dobrym wyborem będą jednolite i gładkie listwy, ponieważ nadmiar elementów ozdobnych może dać odwrotny efekt i przytłoczyć pomierzenie.

Wizualne poszerzenie pomieszczenia za pomocą listew naściennych

Kiedy pomieszczenie wydaje się zbyt wąskie, dobrym trikiem jest przyklejenie listew dekoracyjnych poziomo do podłogi, co skutecznie rozdzieli górną i dolną część pomieszczenia. Efekt skrócenia ścian da pomalowanie górnej części lamperii ciemniejszym kolorem. Uzyskamy wtedy wrażenie, że sufit jest nieco wyżej. Gdy zamiar jest odwrotny – ciemniejszy kolor powinien być na dole. Wydłużenie ścian także może być uzyskane poprzez pomalowanie listew wykończeniowych na kolor sufitu, wówczas granica między sufitem a podłogą będzie zaburzona.

Sztukateria przypodłogowa i przysufitowa

Kolejnym ze sposobów optycznego powiększenia wnętrza jest użycie listew przysufitowych oraz przypodłogowych. Zamontowanie sztukaterii przysufitowej da wrażenie podwyższenia sufitu i poprawienia proporcji ścian. Dodatkowym atutem montażu listew przysufitowych jest możliwość ukrycia niedoskonałości w wykończeniu ścian pomiędzy sufitem a ścianą. Ponadto nadając im kolor sufitu, sprawi, że granica między nimi zostanie zniwelowana. Listwy przypodłogowe natomiast, tym bardziej pomalowane w kolorze ścian, dadzą nam złudzenie wydłużenie. Mogą być też niezłym sposobem na ukrycie kabli i szczelin dylatacyjnych.

Listwa oświetleniowa jako klucz do optycznego powiększenia każdego pomieszczenia

Dużą popularność zdobywają listwy oświetleniowe i gzymsy świetlne. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej sztukaterii oświetleniowej można stworzyć wrażenie większego i bardziej przestronnego wnętrza. Kluczowym elementem jest odpowiednie rozstawienie oraz kierunek światła, które odbijając się od ścian i innych elementów sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej otwarte i jasne. Listwy oświetleniowe można również wykorzystać do podkreślenia architektonicznych detali wnętrza, nadadzą się zarówno do kuchni jak i łazienki, salonu czy sypialni. Wykorzystanie sztukaterii do optycznego powiększenia wnętrza jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także doskonałym sposobem na dodanie elegancji i charakteru pomieszczeniu bez jego zagracania niepotrzebnymi dodatkami. Sztukateria idealnie komponuje się z różnymi stylami aranżacji – od klasycznego, po nowoczesny, nadając im nową jakość i wyrazistość.