Lamele w sypialni, salonie – funkcjonalność i styl

Drewno od zawsze było symbolem przytulności i domowego ciepła, dlatego niezmiennie cieszy się popularnością w branży wnętrzarskiej. Dziś ma jednak zupełnie nowe oblicze. Obecnie nie kojarzy się wyłącznie z tradycyjną boazerią czy ciężkimi, przestarzałymi rozwiązaniami. Drewno na ścianie to także nowoczesne lamele – pionowe, strzeliste i lekkie listwy, które wprowadzają do wnętrza funkcjonalność i atrakcyjny design.

W niniejszym artykule zaprezentujemy kilka propozycji, jak zaaranżować lamele w sypialni oraz salonie, by zachować ich cały potencjał. Zaznaczamy na wstępie, że lamele mogą być również wykonane z materiałów drewnopodobnych, PCV oraz kartongipsu, a my skupiamy się na uniwersalnych rozwiązaniach dla domu i wnętrza. Zapraszamy do lektury!

Co to są lamele?

Lamele ścienne to nowoczesne elementy wystroju wnętrz, w postaci pionowych listew. Można zakupić je pojedynczo i samemu ustalić odstępy między poszczególnymi listewkami, lub wybrać rozwiązania modułowe. Dostępne są na przykład płyty HDF lub MDF z zamontowanymi lamelami, które są gotowe do zamocowania na ścianie.

Lamele są umieszczane w regularnych odstępach, między którymi znajduje się wolna przestrzeń. Te niewielkie prześwity między listwami dodają głębi i interesującego efektu wizualnego całej kompozycji. Płyta, na której są zamocowane, stanowi tło dla tych elementów, podkreślając ich strukturę i układ, co sprawia, że całość prezentuje się harmonijnie i atrakcyjnie.

Jak zaaranżować lamele w sypialni?

Montaż lameli na ścianie za łóżkiem i wykorzystanie prześwitów między nimi do zamontowania taśm LED to pomysł na stworzenie niezwykle przytulnego i intymnego nastroju w sypialni. Warto wybierać taśmy LED z możliwością zmiany barwy i natężenia światła, które pozwalają na dostosowanie atmosfery w pomieszczeniu do własnych preferencji. Światło będzie subtelnie rozpraszać się na lamelach, tworząc gładką, miękką poświatę, co z kolei sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Lamele, oprócz swoich walorów dekoracyjnych, mają także praktyczne zastosowanie. Zamontowanie ich za łóżkiem będzie zapobiegać brudzeniu się centralnej ściany. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć lamele ściereczką, aby usunąć kurz.

Lamele z prześwitami (bez płyty z tyłu) mogą służyć jako elegancki sposób na podzielenie przestrzeni w sypialni, tworząc strefę relaksu lub separując część biurową od miejsca wypoczynku. Ścianka działowa z lameli może stanowić estetyczną alternatywę dla klasycznych rozwiązań, zapewniając jednocześnie dostęp do światła i optycznie powiększając przestrzeń. Możliwość personalizacji kolorów, materiałów i układu lameli pozwala dostosować taką ściankę do stylu wnętrza.

Lamele do salonu – czy to dobry pomysł?

Odpowiednio dobrana aranżacja z lameli może wzbogacić salon o praktyczny i stylowy akcent. Od dłuższego czasu utrzymuje się trend wnętrzarski, polegający na montażu lameli na ścianie za telewizorem. Jest to bardzo funkcjonalne, ponieważ pozwala ukryć całe okablowanie od sprzętu elektronicznego, co sprawia wrażenie, że w pomieszczeniu panuje ład i porządek. W mniejszych salonach śmiało można umieścić lamele na całej ścianie, ale należy wybrać te w jasnych kolorach. Ciemne lamele mogą dodatkowo przytłoczyć niewielkie pomieszczenie.

Jeśli decydujemy się na montaż lameli w salonie, czy to jako akcent dekoracyjny za telewizorem, czy to jako ścianka oddzielająca część dzienną od jadalni, warto zrezygnować z innych rzucających się w oczy dodatków. Duże obrazy, czy galerie fotografii na ścianach mogą wprowadzić pewien chaos kompozycyjny, sprawiając wrażenie przesytu. Lamele lubią minimalizm i stanowią samodzielny, elegancki akcent.

Wybieraj produkty wysokiej jakości

Lamele ścienne są elementem, który zwraca uwagę gości, dlatego powinny być trwałe, solidne i precyzyjnie wykonane. Produkty niskiej jakości mogą zdecydowanie zepsuć całą estetykę wnętrza. Wysokiej jakości lamele są odporne na uszkodzenia i ścieranie, co w salonie i sypialni jest szczególnie ważne z uwagi na to, że mogą być narażone na kontakt (nawet przypadkowy) z domownikami, zwierzętami domowymi, meblami, czy innymi elementami wyposażenia. Dobrze wykonane lamele łatwo także utrzymać w czystości. Materiały, z których są wykonane, zostały odpowiednio zabezpieczone, co ułatwia pielęgnację oraz utrzymanie ich w nienagannej kondycji przez długi czas.